streda 24. apríla 2013

České Švýcarsko

Národný park České Švýcarsko (České Švajčiarsko, nemecky: Böhmische Schweiz) je chránené územie na severe Ústeckého kraja (medzi obcami Hřensko a Chřibská) pri hraniciach s Nemeckom. Susedí s Národným parkom Sächsische Schweiz (Saské Švajčiarsko, nem. Nationalpark Sächsische Schweiz). Územie patrí do geomorfologického celku Děčínska vrchovina.

NP bol založený z dôvodu ochrany skalných miest a miestnej fauny a flóry. V oblasti sa vyskytujú viaceré skalné útvary - steny, brány a veže, ktoré vystupujú nad súvislé lesy. Významné toky v parku sú Kamenice, Křinice a Labe, ktorá vytvára skalnatý kaňon.
CHKO stala Národným parkom s výmerou chráneného územia 79,23 km² a CHKO sa stala ochranným pásmom Národného parku. NP susedí aj s CHKO Lužické hory.

Labské pieskovce sú najsevernejším výbežkom českej kriedovej panvy. Z väčšej časti sú formované turonskými pieskovcami, ktoré na povrchu tvoria výrazné krajinné dominanty.
Pieskovce v oblasti Českosaského Švajčiarska sú tvorené "kvádrami", ktoré od seba oddeľujú pukliny, a preto sú označované ako "kvádrové pieskovce".

Pieskovec je v tejto oblasti natoľko dominantný, že sa pre tento stav vžilo označenie "pieskovcový fenomén". Vedľa hlboko vrezaných kaňonov Labe, Kamenice a Křinice sa tu nachádzajú vysoké skalné steny a veže, plošiny, previsy a rímsy, skalné mestá, bludisko a výnimkou nie sú ani hríbovité útvary. Snáď najznámejším skalným útvarom na území parku je Pravčická brána. S rozpätím 26,5 ma výškou 16 m je najväčšou prirodzenou skalné bránou v Európe a je symbolom národného parku.

Tiesňava Kamenice a jej netradičným skalným útvarom patrí napr pieskovcové previsy Jaskyňa českých bratov a Veľký pruský tábor, skalné ryhy so schodiskom Úzke schody, menšie skalný útvar Čierna brána alebo jaskyne Vinná pivnica.

V rezervácii sa nachádzajú spomienyk na pôsobenie človeka. Jendým z najvýznamnejšou z nich je kultúrna pamiatka Dolský mlyn, o ktorom pramene hovoria už v roku 1515. Mlyn vlastnilo veľa rôznych majiteľov a postupne sa menila aj jeho funkcie - jednu dobu dokonca slúžil ako pálenica a výletný hostinec. Ďalšou stavbou v parku je napr chatka na Máriinej skale v juhozápadnej časti parku, ktorú nechal v roku 1856 postaviť Ferdinand Bonaventura z rodu Kinských. Chatka v roku 2005 vyhorela, o rok neskôr však bola obnovená. V oblasti sa nachádza aj mnoho ďalších pamiatok ľudovej a sakrálnej architektúry, tie väčšie sú umiestnené predovšetkým v dedinách mimo územia parku.

Čo zaujímave si pozrieť?

Balzerův tábor, kaňon Kamenice, Dolský mlýn (České Švýcarsko), Jeskyně víl (Kyjovské údolí), Kamenice riečka (prítok Elby), Malá Pravčická brána, Mariina skála, Pravčická brána, Purkartický les, Rudolfův kámen, Růžovský vrch, Růžový hřeben, Šaunštejn, Stoličná hora, Stříbrné stěny (České Švýcarsko), Suchá Kamenice, Vilemínina stěna...

Zdroj: Wikipedia, CzechTourismus,  Foto: Huhelenik


Zväčšiť mapu

0 komentárov:

Zverejnenie komentára