pondelok 4. februára 2013

Po stopách Albrechta z Valdšteina

Spoznajte život a osobnosť muža, ktorého činy zanechali nezmazateľné stopy v histórii i prítomnosti nielen Českej krajiny. Vstúpte do vtedajšieho mocného panstva generalisima cisárskej armády Albrechta Václava Eusébia z Valdštejna.

V priebehu roka sa v Českom raji koná rad kultúrno historických akcií, ktoré majú za cieľ pripomenúť rod Valdštejna, ich históriu a čas. Všetky tieto akcie sa konajú v prostredí historických pamiatok, ktoré príslušníci tohto rodu vlastnili a zanechali tu svoje stopy.

V areáli Valdštejnskej lodžie v Jičíne na záujemcov čaká nová expozícia. Návštevníci sa vďaka nej dozvedia, že architektom zložitej geometrie mesta Jičína, Valdštejnova rezidenčného mesta, bol významný matematik, fortifikačný inžinier, astronóm a astrológ Giovanni Pieroni, ktorý udržiaval dlhodobé priateľské vzťahy s absolútnymi špičkami vtedajšej astronomickej vedy Galileo Galileim a Johanes Kepllerom. Zmenou čoskoro prejde aj obľúbená vychádzková trasa od Valdštejnského zámku na námestí v Jičíne do barokového areálu Valdštejnskej lodžie na okraji mesta. Premení sa totiž v názorný model slnečnej sústavy. Na trase dlhej 2,4 km budú návštevníci míňať kamenné bloky s bronzovými diskmy znázorňujúcimi planéty rozmiestnené v rovnakých vzájomných vzťahoch ako vo vesmíre.

Malebný Jičín je miestom nenaplnenej túžby Albrechta z Valdšteina stvoriť mesto a jeho krajinu ako odraz božského a vesmírneho poriadku. Torzo krajinnej kompozície, nedokončené Valdštejnskej pamiatky mesta Jičína a podivuhodná geometria jeho ranno barokového urbanizmu sú predsa udivujúce. Prázdna krypta vo Valdiciach je tou poslednou bodkou strmého letu i pádu.

Foto: wikipedia.org CzechTourism, albrechtzvaldstejna.cz, cesky-raj.info,

0 komentárov:

Zverejnenie komentára