utorok 26. februára 2013

Ostrov dvoch tvári - VIR

Obklopený mnohými ďaľšími ostrovmi a pieskovými plážami je VIR - mesto i ostrov svojím položením, piesočnatými a kamienkovými plážami, priezračne čistým morom, ideálnym dovolenkovým miestom. Na ostrove nie je masová turistika. Ostrov je vzdialený asi 20 minút od centra regiónu a mesta Zadar. Vynikajúca poloha a morské hĺbky napomáhajú tomuto zabudnutému ostrovu, že vedú okolo neho námorne cesty. Dá sa tak rýchlo dostať do Rijeky, Zadaru, južného chorvátska či Talianska.

Prvé historické záznamy o ostrove Vir siahajú až do roku 1069. V súvislosti s Chartou chorvátskeho kráľa Petra Kresimir IV v tomto dokumente, lepšie známy ako dalmaticum Mare Nostrum.

Mesto Vír, sa stal administratívnym centrom ostrova, s cieľom zlepšiť kvalitu života na ostrove rovnako pre jeho obyvateľov, ako aj jeho početných návštevníkov, ktorí sú tam počas celého roka. Zdravé klimatické podmienky na ostrove Vir určite vplyv na pohodu a život ostrovanov. Pozdĺž členitého pobrežia ostrova Vir štrkovité a piesočnaté zátoky, čiastočne sa nachádzajúce v blízkosti borovicových hájov a je obklopený krištáľovo čistým morom, takže ostrov je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku. V blízkosti dvoch morí, severného a južného - umožňujú príjemný pocit z kúpania. Kamenisté pobrežie v severo-západnej časti ostrova, je bohaté na morskú flóru a faunu, ponúka atraktívne miesto pre potápačov. Početné zátoky a zátoky s mólami umožňujú dokonalé vyžitie jachtingu s návštevou na svojej ceste v reťazci 300 ostrovov a ostrovčekov oproti Národného parku Kornati. Na ostrove Vir je pre turistov k dispozícii ubytovacie zariadenie predovšetkým v súkromných rodinných izbách domov a bytov, alebo v celých domoch rezortoch, často s vlastnými lôžkami. Ostrov Vir nie jej žiadne miesto veľkých hotelov. Reštaurácie a kaviarne s terasami v tieni, tradičné taverny, vinárne, disco-klub, domáci folklór, rôzne obchody, lekárska služba, lekáreň, turistické kancelárie, zmenáreň, prenájom lodí, farebné hromady ovocia a zeleniny na trhovisko, ryby obchod, a nakoniec denné omše za duchovnú silu, prispievajú k vyššej kvalite a viac atraktívne prezentáciu.

Ostrov Vir a jej občanias vrelé víta a pozývajú vás k objavovaniu a vychutnať si krásu ich "Ostrova kontrastov".

 
Lučica
Pláž Lučica a ubytovacie zariadenie sa nachádza na severnej strane ostrova. Morské dno je čiastočne kamenistá a čiastočne piesočnaté. K dispozícii sú lavičky, aleje pre rôzne oblasti športových aktivít. V blízkosti pláže je diskotéka, predajňa potravín, kaviareň, bistro a niekoľko taverien. V letnom období môžete tu niekoľkokrát denne kúpiť čerstvé šišky, varené kukurice a zmrzlinu u mobilných predajcov. Pláž je vedľa malého prístavu.Foto: © Bavag      

Jadro

Táto pláž sa nachádza na južnej strane ostrova, hneď vedľa mesta Vir, a má hlavný prístav ostrova. Pobrežie sa skladá zo štrku, piesku vo vode. Neďaleko sa nachádza niekoľko reštaurácií, bistrá, pizzerie, pekárne, cukrárne a malé trhy. Večerné prechádzky sú tu

sú prekrásne. Cez deň si môžete vyskúšať mnoho vodných športov. Na námestí pred radnicou sa kona každoročný letný festival "Vir ljeto" a ďalšie predstavenia.

Kaštelina na ostrove

Najznámejšou pamiatkou na ostrove Vir je Benátska pevnosť Kaštelina. Tá sa nachádza na území Kozjak. Pevnosť bola postavená zrejme na začiatku 17. storočia. Benátčania postavili pevnosť na ochranu obyvateľov pred Turkami, ktorí prenikli v tejto dobe do tejto oblasti. Časti tejto pevnosti tam ešte dnes.


Foto: © Bavag    
Maják na ostrove


Maják bol postavený v roku 1881 na juhozápadnom pobreží ostrova Vir. Tento maják je typickým príkladom stavby majákov na východnom pobreží Jadranského mora v 19.
storočí. Maják je jedným z 50 podobných majákov, ktoré boli postavené v tejto dobe. Pracovníci tu žili so svojimi rodinami a robili každodenné pochôdzky, takže maják bol vždy funkčný. Maják bol renovovaný v roku 1950 a je plne funkčný.Foto: © Bavag      

Pláže ostrova VIR,

Chorvátske Turistické združenie 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára