sobota 17. novembra 2012

Hrad Suri - Okinawa

Hrad Suri je ryukyuský hrad v meste Suri (dnes je súčasťou Naha) na ostrove Okinawa, Japonsko. Bol sídlom Kráľovstvá Ryukyu. V roku 1945, počas bitky o Okinawu, bol prakticky celý zničený. V roku 1992 bol znova postavený na pôvodnom mieste podľa fotografií, historických záznamov.
Dátum stavby je neistý, lebo sa predpokladá že už bol pôvodne používaný. Jednoznačne sa vie že bol ako hrad používaný v období šanzánov (1322 - 1429). Predpokladá sa že bol postavený v období Gusuku, ako iné hrady na Okinawe. Keď kráľ Sho Hash zjednotil tri časti Okinawy a založil kráľovstvo Ryukyu, začal hrad Suri používať ako svoju rezidenciu.
Za 450 rokov od začiatku 15. storočia, tu bol kráľovský dvor a administratívne centrum Ryukyuan kráľovstva. Tuto bol aj ústredný bod zahraničného obchodu, ako aj politické, ekonomické a kultúrne centrum Ryukyu.
Podľa záznamov, hrad surimi vyhorel niekoľko krát a bol pokaždé zrekonštruovaný. Pred 2. sv. vojnou tam bol národný poklad. Ale počas vojny tam bolo sídlo japonského velenia. Automaticky sa stalo terčom útokov US armády. Hrad bol zrovnaný so zemou.
V roku 1958, bola brána Shureimon zrekonštruovaná. V roku 1992 bola zrekonštruovaná hlavná budova hradu. V súčasnej dobe je celá oblasť okolo hradu nanovo postavená ako Shuri Castle Park. V roku 2000, spolu s ďalšími "gusuku" a príbuzných miest bolo zapísané do Svetového dedidčstva UNESCO.

Pozývam vás na malú prechádzku po tom to skvoste japonskej architektúry.
Foto: © Peter Filo

0 komentárov:

Zverejnenie komentára