utorok 17. júla 2012

Cinque terre

Časť pobrežia na talianskej riviére, v oblasti Ligurie Taliansko, na západe od mesta La Spezia nájdete jeden z divov. Od roku 1997 sa súčasťou svetového dedičstva UNESCO stalo Cinque terre a v roku 1999 bol na ploche 38,6 km² vyhlásený národný park. Cinque Terre sa nachádza v Ligúrii na severovýchode Talianska a zahŕňa celkovo päť dedín, ktoré sa vyznačujú terasovito na tesno postavenými domami staršieho i novšieho dátumu. Monterosso al Mare , Vernazza , Corniglia , Manarola a Riomaggiore. Celé stáročia si ľudia starostlivo udržiavali terasy na robustnom strmom teréne až po útesy, ktoré majú výhľad na more. Cinque Terre je veľmi populárnou turistickou destináciou.

Vzhľadom k svojmu umiestnenie na Stredozemnom mori, patria morské plody bohato do miestnej kuchyne. Ančovičky z Monterosso sú miestna špecialita určená s chráneným označením pôvodu v Európskej únii. Na úbočí Cinque Terre sa pestue hrozno a olívy. Táto oblasť a región Ligúria, ako celok, je známa svojou "pesto" - omáčkou z listov bazalky, cesnaku, soli, olivového oleja, píniovými orieškami a syrom pecorino. "Focaccia" miestny typ chleba. "Farina" je tiež typické občerstvenie nachádza v pekárňach a pizzeriach je to podstate pikantná a chrumkavá placka. Mesto Corniglia je obzvlášť populárne pre "Miele di Corniglia," zmrzliny, vyrobené z miestneho medu.

Hrozno na Cinque Terre sa používa na výrobu dvoch lokálne známych vín​​. "Cinque Terre" a "Sciachetrà" oba druhy vína sú vyrábané v Agricoltura di Cinque Terre, ktoré sa nachádza medzi Manarolou a Volastrou. Ďalšie Ďaľšie druhy vín: Forlini-Capelliny, Walter de Batt, Buranco, Arrigoni.

Okrem vína, sú populárne miestne nápoje grappa a brandy vyrobené s výliskov hrozna, ďalej sladký likér s príchuťou citrónov.

Od jari do jesene, má oblasť plno turistov v kraji, ktorý sa zdržia vo všetkých piatich dedínách a okolitých plážových letovísk. Cestovný ruch je v súčasnej dobe hlavným zdrojom príjmu pre jej obyvateľov.

Varnazza - Foto: © Bernd Gehrmann
Corniglia Foto: © chensiyuan
Manarola Foto: © Casey Muller
Monterosso Foto: © EpicV27

CK Internet dobré informácie pre každého. Ubytovanie nájdete v pohodlí tu. Letenky si môžete objednať tu. Alebo chcete ísť stopom? Zadarmo cestovný sprievodca.

Follow Me on Pinterest pošli na vybrali.sme.sk


Zväčšiť mapu


0 komentárov:

Zverejnenie komentára